You are currently viewing DOŻYNKI POWIATOWE W GMINIE RACHANIE

DOŻYNKI POWIATOWE W GMINIE RACHANIE

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW W WOŻUCZYNIE CUKROWNI

Powiatowe Dożynki 2023 zorganizowane zostały w naszej gminie 3 września w Wożuczynie Cukrowni. Pomimo początkowo niesprzątającej pogody, przy rozbrzmiewających dźwiękach marsza korowód dożynkowy na czele z pocztami sztandarowymi przeszedł przez taflę stadionu. Przemarsz delegacji prowadzili Starostowie Dożynek – Pani Joanna Sławińska z Wasylowa gmina Telatyn i Pan Bartłomiej Panasiński z Rachań, władze starostwa powiatowego na czele ze Starostą tomaszowskim Panem Henrykiem Karwanem, Wicestarostą Panem Jarosławem Korzeniem, Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Panią Teresą Semczyszyn, władzami lokalnymi- Wójtem Gminy Rachanie Panem Romanem Miedziakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Rachanie Panem Wiesławem Pałczyńskim. W korowodzie uczestniczyli również burmistrzowie miast
i wójtowie gmin z terenu powiatu tomaszowskiego, zaproszeni goście, delegacje z poszczególnych miejscowości Gminy Rachanie: Grodysławice, Józefówka, Kozia Wola, Michalów,
Pawłówka, Rachanie, Siemierz, Siemnice, Werechanie, Wożuczyn i Wożuczyn Cukrownia oraz delegacje z poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego tj. Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Ulhówek oraz Roztoczański Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Po zakończenie przejścia korowodu Starostowie tegorocznych dożynek przekazali na ręce Starosty Tomaszowskiego Pana Henryka Karwana kwiaty i chleb z tegorocznych zbiorów. Po czym nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego.

Wójt Gminy Rachanie Pan Roman Miedziak przywitał wszystkich przybyłych gości i poprosił o zabranie głosu Starostę Tomaszowskiego Pana Henryka Karwana. Jako pierwszy z zaproszonych gości zabrał głos i odczytał list od Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego Poseł na Sejm RP Pan Tomasz Zieliński, następnie Radny Sejmiku Woj. Lubelskiego Pan Robert Bondyra odczytał list od Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego, list od Senatora Pana Jerzego Chróścikowskiego odczytała Pani Joanna Jabłońska pracownik biura senatora. Przez wzgląd na ograniczony czas jako ostatni w imieniu Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki list odczytała Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Pani Monika Zawiślak.

Kolejnym punktem dożynek było przekazanie chlebów przez wszystkie delegacje na ręce starosty tomaszowskiego, który następnie przekazał chleb na ręce dziekana Dekanatu Tomaszów Lubelski Południe ks. dr Jarosława Przytuły oraz proboszcza Parafii Wożuczyn ks. Bogdana Jaworowskiego i w imieniu rolników oraz wszystkich dożynkowych gości poprosił o odprawienie mszy świętej i błogosławieństwo.

Podczas nabożeństwa nastąpiło poświecenie chleba i wieńców dożynkowych. W procesji z darami uczestniczyli kolejno: dzieci z kwiatami, pracownicy UG z darem ołtarza, delegacja ze starostwa z koszem owoców, delegacja producentów miodu z terenu Gminy Rachanie oraz młodzież z chlebem i winem.

Po Mszy Świętej zgodnie ze staropolskim obyczajem nastąpił ceremoniał dzielenia chlebem. Starostowie dożynek, władze powiatu tomaszowskiego i Gminy Rachanie. Wraz z chlebem roznoszone było mleko oraz miód od miejscowych gospodarzy.

Po zakończeniu ceremoniału nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych. Następnie wręczono podziękowania dla złotych medalistów, którzy byli przedstawicielami Gminy Rachanie jak również Powiatu Tomaszowskiego w wojewódzkich LZS w Bełżycach oraz w Ogólnopolskich mistrzostwach LZS w Białymstoku.

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Po oficjalnej części rozpoczęły się występy artystyczne, które otworzyły wspólnym śpiewem chór „Legenda” z Wożuczyna i zespoły śpiewacze „Nadzieja” z Rachań oraz „Kalina” z Wożuczyna Cukrowni. Następnymi artystami na scenie były małe „Urwisy” śpiewające i tańczące poloneza, czerwone jabłuszko i zasiali górale. Kolejnym punktem był występ starszych „Urwisów”, którzy odtańczyli poloneza. Podczas rozbrzmiewania ostatnich dźwięków utworu rozpoczęła się scenka rodzajowa „Od ziarna do chleba” przygotowana przez członków KGW Werechanki z Werechań, w której udział brali przedstawiciele starostwa powiatowego, urzędów powiatowych i gminnych.

Część artystyczną uświetnił również występ chóru „Jawor” z Michalowa. Po tym występie znów zostały zaproszone do wspólnego wykonania kilku utworów „Legenda”, „Nadzieja i „Kalina”.

Kolejno Kapela Bełżecka zabawiała uczestników Dożynek Powiatowych.

O godzinie 17.00, oczekiwany wśród publiczności, koncert rozpoczęli „Zbóje”, gwiazdy wieczoru tegorocznych dożynek. Po ich występie uczestnicy dożynek bawili się z zespołem Pryzmat i następnie Focus-Live.

Czas najmłodszym umiliły konkursy zapewnione starostwo powiatowe, które przygotowało bardzo ciekawe zabawy. Ponadto były dmuchane atrakcje dla dzieci, przejażdżki konne, stoiska gastronomiczne, rękodzielnicze i wiele innych.

Dodaj komentarz