You are currently viewing Dożynki Gminno-Parafialne Werechanie 2022

Dożynki Gminno-Parafialne Werechanie 2022

Dożynki to uwieńczenie ciężkiej pracy rolnika.

Dnia 28 sierpnia 2022 roku świętowaliśmy ten dzień na placu przy byłej szkole podstawowej w Werechaniach.

Było to podziękowanie za dary rąk oraz za owoce jakże ciężkiej i mozolnej pracy – z tego trudu korzystamy wszyscy. Święto plonów naszej ziemi to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla całej społeczności lokalnej.

Dożynki Gminno-Parafialne w Werechaniach rozpoczęły się przemówieniem Wójta Gminy Rachanie Pana Romana Miedziaka, który przywitał wszystkich gości i złożył podziękowania dla rolników.

O godzinie 13.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta polowa w intencji rolników, którą sprawowali ks. prof. dr hab. Piotr Szczur oraz ks. dr Krzysztof Kłos proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Dziękujemy również za obecność ks. Krzysztofowi Antczakowi proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Grodysławicach.

Starostami tegorocznych dożynek zostali Pani Agata Kowalik z Kociuby i Pan Ernest Leja z Werechań, którzy przekazali chleb z tegorocznych zbiorów rolników na ręce Wójta Gminy Rachanie.

Święto Plonów swoją obecnością zaszczycili Poseł na Sejm Tomasz Zieliński, wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Jarosław Korzeń, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Semczyszyn, Pan Ryszard Stanibuła oraz Państwo Lidia i Henryk Malec. Miło nam było gościć delegacje z Litwy i Ukrainy.

Dożynki zostały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Werechanki, którym składamy serdeczne podziękowania za poczęstunek, przepiękne dekoracje oraz przybliżenie gościom historii ciężkiej pracy rolnika na przestrzeni lat w scence rodzajowej „Od ziarna do chleba”. Oprawa artystyczną i przebiegiem całej uroczystości zajął się Urząd Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach.

Dzieci z najmłodszej grupy tańca ludowego „Urwisy” wystąpiły w strojach lubelskich zakupionych dzięki projektowi

EtnoPolska. Edycja 2022 Narodowego Centrum Kultury.

Podczas dożynek wystąpiła również grupa średnia „Urwisy”,  zespół wokalny działający przy GOK, orkiestra dęta, trzy zespoły śpiewacze z terenu naszej gminy: Kalina, Legenda i Nadzieja oraz solistka – Martyna Miedziak.

W trakcie imprezy dostępne były atrakcje dla najmłodszych i nie tylko: dmuchane zjeżdżalnie, animatorka, która malowała dzieciom buzie oraz organizowała liczne zabawy ruchowe. Można było również skorzystać z przejażdżki konno.

Na zakończenie dożynek w podziękowaniu wystąpiło KGW Werechanki. Następnie odbyła się plenerowa zabawa taneczna dla wszystkich przybyłych gości. Zagrał zespół Activ z Werechań.

Dziękujemy serdecznie wszystkim organizatorom tegorocznego święta za współpracę, a licznie zgromadzonym uczestnikom za obecność, która świadczy jak ważne dla wszystkich jest to święto.

 

Dodaj komentarz