You are currently viewing 3 Maja 2022
Flaga na maszcie.

3 Maja 2022

Dnia 3 maja 2022 roku na placu przed Urzędem Gminy w Rachaniach odbyły się uroczystości z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele pod Wezwaniem Przemieniania Pańskiego o godzinie 12.00, następnie złożeniem wieńca przez delegację władz, szkól i harcerzy przed pomnikiem Batalionów Chłopskich na Rynku w Rachaniach.

Główną częścią uroczystości była akademia poświęcona Konstytucji, jej twórcom i okolicznościom towarzyszącym jej uchwaleniu, która odbyła się na tarasie Urzędu Gminy. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rachaniach oraz członkowie Koła Teatralnego działającego przy GOK w Rachaniach.  Uroczystość uświetniły trzy grupy taneczno-wokalne „Urwisy”, zespół wokalny, Gminna Orkiestra Dęta oraz zespól śpiewaczy „Nadzieja” z Rachań.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki dostarczały wielu wzruszeń. Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Rachanie Pan Roman Miedziak. W swym wystąpieniu podziękował za przygotowanie apelu, a także wskazał jak istotnym wydarzeniem dla Polaków było uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Na zakończenie widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

 

 

Dodaj komentarz